„Charaktery”,modelki Playboya i autyzm.

Charaktery mają taki mały dział, który nazywa się „Doniesienia z planety Mózg”. Znajdują się tam naukowe ciekawostki w formie krótkich notek. Przeglądając poprzedni numer (5/196) natrafiłem na osobliwy wpis mówiący o tym, że autyzm związany jest z zaburzeniami jelitowymi i można go leczyć za pomocą odpowiedniej diety.

Rozumiem, że Charaktery to nie czasopismo naukowe (jak to już ktoś kiedyś zgrabnie udowodnił)- ale żeby od razu brukowiec?

Opinia to jeszcze nie odkrycie naukowe

Charaktery cytują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród rodziców, którzy stosują dietę GFCF (gluten- free,casein-free) na swoich autystycznych dzieciach. Jest to dieta wolna od glutenu i kazeiny (jak sama nazwa wskazuje). Rodziców zapytano, czy dieta ta w jakikolwiek  sposób polepszyła stan ich podopiecznych. Charaktery podsumowują badanie:

“wyniki(…) wykazały, że jej stosowanie istotnie poprawia funkcjonowanie dzieci cierpiących na ASD”

Wyniki oparto jedynie na sprawozdzaniu rodziców. Jest to więc bardziej badanie opinii niż solidny test skuteczność diety. W dodatku- osobiście nie daję tej opinii wiary. Nie to, że rodzice kłamią- jednak jest szansa, że mamy tu do czynienia z tzw. efektem potwierdzenia. Dieta GFCF jest trudna i nie należy też do najtańszych- rodzice zapewne bardzo chcą, by dieta działała, więc zapytani w ankiecie odpowiadają twierdząco.

Ponadto, z pewnością ich dzieci są w trakcie innych interwencji, które są przeprowadzane równolegle do diety. Te inne interwencje także mogą poprawiać funkcjonowanie ich dzieci- jednak rodzice mogą być bardziej skłonni do przypisania sukcesu właśnie tej diecie. Jest to tylko jeden z powodów,dla których w badaniach naukowych stosuje się grupy kontrolne.

Dr Jenny McCarthy

Trzeba tu oddać, że nie tylko „Charaktery” propagują taki stan rzeczy. Jednym z najbardziej znanych badaczy nad efektem diety na symptomy autyzmu jest Dr Jenny McCarthy, która jako pierwsza (i jedyna)… całkowicie wyleczyła dziecko z autyzmu!

Przepraszam, wkradł się chochlik drukarski- Dr Jenny McCarthy nie ma stopnia doktora. Jest byłą modelką Playboya, a to co mówi o autyźmie zdecydowanie wykracza poza zakres jej kompetencji. Według niej, nie dość, że źli do szpiku lekarze zarażają dzieci autyzmem szczepionkami, to jeszcze ukrywają oni fakt skuteczności diety GFCF.


 

(Najciekawszy moment: 1m48s)

Zagadką jest, dlaczego Charaktery zdecydowały się stanąć po stronie pani Jenny.

Szkodliwa pomoc?

Jednak nie wierzcie mi na słowo. Przejrzyjcie dla przykładu ten artykuł podsumowujący dotychczasowe badania na temat skuteczności diety na poprawę symptomów autyzmu. Krótko- pozytywne działanie nie zostało potwierdzone- dieta GFCF nie pomaga na symptomy autyzmu. Pojedyncze badania które wykazały pozytywne wyniki miały zwykle wiele uchybień- jak na przykład brak grupy kontrolnej czy stronniczość.

Najbardziej niepokojący jest jednak fakt, że dieta GFCF nie jest obojętna dla zdrowia dziecka. Stosowanie jej może doprowadzić do niedoboru substancji odżywczych, które może negatywnie wpłynąć na rozwój kości (np. redukując ich grubość). Ironiczne, biorąc pod uwagę, że to właśnie zaburzenia pokarmowe miałyby do autyzmu prowadzić!

Nie jest dziwne ani godne potępienia to, że rodzice chcą spróbować każdej dostępnej opcji, która może polepszyć stan ich dzieci. Jednak gdy stosując daną interwencję istnieje niebezpieczeństwo zaszkodzenia dziecku- warto zwrócić uwagę, czy przynajmniej interwencja działa i czy ryzyko jest tego naprawdę warte.

Nie jestem pewien, czy te argumenty są w stanie przekonać „Charaktery” do bardziej odpowiedzialnego dziennikarstwa- a Jenny do reklamowania swojej książki w trochę bardziej etyczny sposób.

Na koniec jeszcze, dla rozrywki, filmik w którym Dr Jenny propaguje swoje poglądy na zawodach wrestlingowych.

pink

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s