Psychologia Tetrisa

Tetris obchodzi dzisiaj swoje 30 te urodziny! Z tej okazji Tom Stafford, autor bloga Mind Hacks uraczył nas krótkim video i wpisem pełnym ciekawych linków.

Tom wyjaśnia, dlaczego Tetris jest tak wciągający, czego ta prosta gra uczy nas o ludzkiej naturze, oraz w jaki sposób wykorzystywano ją w badaniach naukowych.

Wyjaśniając tajemnicę Tetrisa, Tom przywołuje bardzo stary efekt psychologiczny („Efekt Zeigarnik„) odkryty w latach dwudziestych ubiegłego wieku przez rosyjską psycholog Blumę Zeigarnik. Będąc w restauracji, Bluma zaobserwowała, iż kelnerzy zdawali się bardzo dokładnie pamiętać zamówienia – odchodziły one jednak w zapomnienie zaraz po ich zrealizowaniu. Opisując ten efekt, Bluma doszła do wniosku, że ludzie lepiej pamiętają zadania, których jeszcze nie ukończyli – w przeciwieństwie do tych, które zostały już załatwione.

bluma teris

Późniejsze eksperymenty badające ten efekt wymagały od uczestników rozwiązania pewnych zadań. Zanim jednak mieli oni szansę je ukończyć, przerywano im i obwieszczano koniec eksperymentu. Co ciekawe, wielu uczestników nadal próbowało je rozwiązać, mimo iż mogli już sobie pójść do domu. Tom wyjaśnia, że Tetris to właśnie taki strumień wiecznie niedokończonych zadań – jak tylko opuścimy bloczek na dół ekranu, od razu pojawia się nowy i wszystko zaczyna się od nowa. Satysfakcja z ułożenia bloczka zostaje natychmiast zamaskowana przez nowe zadanie, co sprawia, że bardzo trudno jest oderwać się od gry – a nawet jeśli, to pamiętając o nieskończonym zadaniu, wrócimy do niej, jak tylko będziemy mogli. Być może właśnie ta niemożność odczucia pełnej satysfakcji  jest odpowiedzialna za uzależniającą naturę Tetrisa.

Wpis przeczytamy tutaj, a inny, ciekawy artykuł wyjaśniający znane nam wszystkim zjawisko prokrastynacji za pomocą Efektu Zeigarnik znajdziemy tutaj.

pink

P.S. Witajcie w nowej kategorii „Bigos na wynos” (nazwa robocza:). Dotychczas wrzucałem ciekawe linki tylko na stronie Facebook’owej, jednak od czasu do czasu będę także polecał różne rzeczy na łamach Neurobigosu (artykuły, wpisy z innych blogów itp.) wraz z krótkim komentarzem – bo nie samym facebookiem człowiek żyje.

P.S 2. A skoro o tym mowa, to jeśli podoba się Wam Neurobigos, niezapomnijcie polubić go na Facebooku (bo hej, przecież lajki to taki społecznościowy odpowiednik Tetrisa … )

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Psychologia Tetrisa

  1. Niezapomniana gra logiczna. Genialna w swojej prostocie i faktycznie wciągająca..

    Warto dodać też, że Tetris był niegdyś uczestnikiem pewnych badań naukowych (Journal of Personality and Social Psychology) odnośnie brutalności w grach i jej wpływu na psychikę człowieka. Był grą neutralną, ale wyniki uzyskał zbliżone do gier bardziej brutalnych. Test polegał na badaniu reakcji graczy po odejściu od komputera na przypadkowe upuszczenie ołówka przez prowadzącego. Ostatecznie dowiódł, że lepiej grać w Lemingi :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s