Potworniak w mózgu

O czymś takim jeszcze nie słyszałem.

Jak podaje NBC news, 26-cio letnia Yamini Karanam, doktorantka z Indiana Uniersity zaczęła się skarżyć na problemy z rozumieniem mowy i czytanego tekstu. Miała też trudności z orientowaniem się w sytuacjach, w których kilka osób mówiło naraz w tym samym pomieszczeniu.

Lekarze podejrzewali, że problemy mają podłoże neurologiczne. I rzeczywiście – odkryli, że wewnątrz mózgu Yamini znajduje sie nowotwór. Przystąpiono do operacji.

Po zabiegu na Yamini czekała jednak niespodzianka. Nowotwór okazał się być teratomą, lub potworniakiem, nowotworem ze szczątkową tkanką kostną, zębami i włosami.

twin

O potworniakach słyszałem co nieco, jednak nie pomyślałem, że można je odnaleźć także w mózgu. Sam chirurg przeprowadzający zabieg, Dr. Hrayr Shahinian powiedział, że jest to drugi taki przypadek w jego karierze.

Potworniaka usunięto techniką zapewniającą minimalną inwazyjność operacji. Tkankę mózgową odsłonięto za pomocą haków chirurgicznych, po czym przez małe nacięcie wprowadzono endoskop i usunięto potworniaka kawałek po kawałku.

Yamini śmieje się z całej sytuacji żartując, że przez 26 lat była torturowana przez złego bliźniaka. Yamini daje w ten sposób niepodwarzalny dowód na to, że jest totalnym twardzielem.

yamini

Bardzo ciekawy wpis o potworniakach oraz o innym zjawisku – fetus in fetu, lub płodach w płodzie, napisała niedawno autorka bloga Patolodzy na Klatce (wpis okraszony jest zdjęciami, które prawdopodobnie nie nadają się do oglądania podczas posiłków).

Obejrzyjcie video, gdzie Dr Shahinian wyjaśnia, na czym polegał zabieg:

AKTUALIZACJA: Elementy kostne i włosy z pewnością nasuwają skojarzenia z płodem, stąd też Yamini nazywa swój nowotwór „bliźniakiem”. Gwoli jasności, wygląda jednak na to, że potworniak a nierozwinięty płód to dwie różne rzeczy (więcej we wspomnianym wyżej wpisie na Patologach). Rozróżnienie to umknęło mi podczas pisania wcześniejszej wersji tego wpisu.

***

Był to krótki wpis z serii Bigos na Wynos, czyli mojego sposobu na odwrócenie Waszej uwagi podczas gdy sam pracuję nad autorskimi artykułami takimi jak ten o tym, czy w falach mózgowych można znaleźć dowód przestępstwa czy ten o „przyczynach” autyzmu.

Jeśli Wam mało, to zawsze możecie zajrzeć na facebooka i twittera.

Reklamy

7 uwag do wpisu “Potworniak w mózgu

  1. zawsze mi się wydawało że potworniak (teratoma) jest czymś zupełnie innym niż fetus in fetu? Potworniak jest nowotworem, a nie wchłoniętym „bratem bliźniakiem”.

    1. Dzięki, zrobiłem małą aktualizację na końcu, żeby to uściślić. Wygląda na to, że faktycznie rózróżnia się te dwa zjawiska, choć (jak zdołałem wyczytać), uważa się czasem, że znajdują się one na tym samym kontinuum. Niemniej masz rację, wymogów na fetus in fetu (które Patolodzy na Klatce chociażby wymieniają) zdaje się ten przypadek nie spełnia. Dzięki za uważną lekturę!

  2. No właśnie, zalogowany artykuł wyraźnie to rozróżnia, podczas gdy tutaj potraktowano to jako to samo.

  3. Potworniak to o ile wiem, nowotwór komórek macierzystych? Więc w sumie nie jest to niezwykłe, że w mózgu. Ale potworniak sam w sobie jest niezwykły, dziwny.

  4. Pingback: Biologika, szarlatani i skany mózgu. | NeuroBigos

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s