Biologika, szarlatani i skany mózgu.

…czyli powróż mi z głowy, Panie Doktorze.

Barnai Roberto. Zapamiętajcie to imię, bo to prawdziwy rewolucjonista.

Człowiek ten uzdrawia schizofrenię, autyzm, oraz diagnozuje choroby psychiki patrząc na skany mózgu. Medycyna konwencjonalna jest daleko w tyle za tym uczonym, bohaterem, niepokornym lekarzem, którego otwarty umysł pomógł mu wyrwać się z okowów nauki i spojrzeć na świat trzecim okiem.

Czy coś takiego. Jak się domyślacie, nie jestem pod wrażeniem.

Odpalasz Pan stówkę – ocalasz Pan główkę!

Szwendając się po ciemnych uliczkach internetu (takie hobby), natrafiłem na kurs organizowany przez Instytut Wiedzy Waleologicznej prowadzony przez węgierskiego uczonego Roberto Barnai, twórcę „systemu uzdrawiania” zwanego biologiką (biologia + logika – łapiecie?). Biologika, Drodzy Państwo, jest

…empiryczną nauką przyrodniczą traktującą organizm całościowo, jako jedność psychiki, mózgu i organów.

Jak nauka, to musi coś badać, prawda? Nie tam, po co – Barnai zadowala się samą nazwą, badać nic nie musi, on WIE.

barnai roberto biologika

No bo w końcu nie byle kto ten Barnai:

Analiza zdjęć mózgu z tomografii komputerowej jest jego wizytówką i specjalnością… Wielu naukowców przyznało, że robi to jako jedyny w świecie w tak precyzyjny i niepowtarzalny sposób!

Nie mam wątpliwości, że robi to jako jedyny w świecie. Poza tym, ciekawe, ilu z tych „wielu naukowców” naprawdę istnieje? Mniejsza o to zresztą najbardziej interesuje mnie, cóż to za nowatorska metoda analizy zdjęć mózgu z tomografii komputerowej.

Roberto Barnai uczy na kolejnych etapach treningów jak na podstawie zdjęcia tomografii komputerowej (CT) lub rezonansu magnetycznego odczytać zmianę w konkretnej części mózgu i powiązać ją najpierw z konkretną chorobą, a następnie emocją (…)

Obraz tomografii komputerowej pozwala na odczytanie, w jakiej fazie jest choroba (czy w fazie aktywności, czy zdrowienia), a co za tym idzie pokazanie pacjentowi możliwości wyleczenia choroby.

Brzmi trochę skomplikowanie, ale tak na chłopski rozum: Pan Roberto uparcie wpatruje się w mózg i „widzi choroby”.

biologika roberto barnai

Bardzo sprytne zagranie – wiadomo, że nie każdy musi znać się na skanach mózgu, więc pacjenci nie wiedzą za bardzo czego na skanach szukać. Daje to doskonałe pole do popisu dla szarlatanów, którzy pokażą palcem byle gdzie i zaczną w detalach opisywać coś, czego tam nie ma.

biologika roberto barnai
Przepraszam, ale strasznie lubię to zdjęcie.

Lek na autyzm

Szarlatani bardzo upodobali sobie autyzm i Barnai także w tym względzie nie zawodzi. Na tym filmiku Pan Roberto przybliża nam swój świat (czy raczej oddala nas od świata rozumu), wyjaśniając, na czym polega autyzm i jak go wyleczyć.

Po pierwsze, drogi czytelniku, Ty także możesz zostać autystykiem – wystarczy „nierozwiązany konflikt gniewu” i autyzm gotowy.

biologika roberto barnai

Okazuje się, że takie nierozwiązane konflikty „nieustannie” tworzą fizyczne uszkodzenia mózgu (lezje). Gdzie konkretnie? Ano na ductus hepaticus, oraz w okolicach larynx mucous.

biologika roberto barnai
Tu strzałeczki, tam kropeczki…

Brzmi mądrze. Tyle, że ductus hepaticus to przewód wątrobowy, a larynx mucous to krtań śluzowa.

Zaufajcie mi, jeśli ktoś ma krtań śluzową w mózgu to autyzm to przy tym pestka.
Edit: jak słusznie zauważyła jedna z czytelniczek (dzięki, Bogna!), Barnai nie chodzi, mam nadzieję, o krtań jako taką, tylko o jakieś „centra przekaźnictwa” połączone z krtanią… co i tak nie ma sensu, biorąc pod uwagę gdzie Barnai je ulokował, czym miałyby właściwie być, w jaki sposób miałyby wpływać na autyzm itd. Więc nadal bełkot, tylko jeszcze bardziej zagmatwany. Ale oddaję honor jakby co – Barnai wie, gdzie jest krtań. Przynajmniej tyle:)

biologika roberto barnai
Jedyna adekwatna „reakcja mentalna” to ta na zdjęciu po prawej.

Nie martwcie się jednak, bowiem oczywiście konfikty można rozwiązać. Lezje znikną, a wraz z nimi te autyzmy co ci się w głowie toczyły. Pieniądze z portfela też, ale to tak przy okazji (kurs biologiki na Instytucie kosztuje 1360 – 1700 zł)

Nie taki wszechmocny jednak Pan Roberto, nie. Nie uzdrowi każdego autyzmu. Bo autyzm autyzmowi nierówny.

Na ten autyzm spowodowany „truciznami” już nic nie poradzi. Jedne autyzmy wyleczy, te inne, spowodowane truciznami (stawiam na szczepionki i glifosat) są najwidoczniej poza jego możliwościami.  Innymi słowy – Barnai nie może przegrać.

biologika roberto barnai
Czy przypadkiem mózg nie powinien znajdować się w głowie, a nie nad nią? Baner z instytutu Wiedzy Waleologicznej

Lek na schizofrenię

Jak pisze Zwierciadło, które jakiś czas temu postanowiło przybliżyć znanego uczonego polskiemu czytelnikowi:

Dzięki Biologice odkryto biologiczne przyczyny depresji, manii czy schizofrenii.

Dzięki biologice? Miałem wrażenie, że ostatnie dość duże postępy uczyniono dzięki genetyce. Robi się jeszcze zabawniej, bo

…znaleziono sposób, żeby wyleczyć te choroby.

Tak, proszę państwa – wg naszego uczonego, schizofrenię można wyleczyć. Jak? Trzeba oczywiście zacząć od wpatrywania się w skan mózgu…

biologika roberto barnai

…w poszukiwaniu ognisk zmian:

Widząc ogniska zmian w mózgu, możemy wywnioskować, jaki konflikt emocjonalny doprowadził do choroby. Nazywając go, jesteśmy już o krok od rozwiązania (…)

Tym krokiem będzie oczywiście rozwiązanie konfliktu emocjonalnego:

Kiedy rozwiązujemy konflikt emocjonalny, ognisko w mózgu się regeneruje, normalizuje się jego funkcjonowanie, a choroba ustępuje.

Brak mi słów na to, jak nieodpowiedzialne i uwłaczające inteligencji pacjentów są powyższe stwierdzenia. Dostępne leki pomagają złagodzić objawy psychotyczne (np. halucynacje), jednak leku na schizofrenię nie ma – jest nieuleczalna.

Naukowcy już od dość dawna badają związek pomiędzy stresem a chorobami psychicznymi, w tym schizofrenią. Nie ma to jednak nic wspólnego z „konfliktami emocjonalnymi” w ujęciu zaproponowanym przez Barnai. Barnai rozumie konfikty emocjonalne symplistycznie i jednowymiarowo; związek pomiędzy stresem a chorobami psychicznymi jest bardziej skomplikowany. Chodzi tu w dużej mierze o stres długotrwały, wpływający na rozwój mózgu i wchodzący w interakcje z czynnikami genetycznymi. Byle jaki konfikt nie da nam schizofrenii od zaraz; a już na pewno rozwiązanie „konfiktów” nie sprawi, że schizofrenia magicznie zniknie tak szybko, jak się pojawiła.

biologika roberto barnai
Dobrze wiedzieć, że Zwierciadło ma do siebie dystans i trolluje swoje własne wpisy ironicznymi reklamami.

Lek na wszystko

Okazuje się, że biologika jest w zasadzie dobra na wszystko. Cały system biologiki ma opierać się na tzw. konstelacjach, które – jeśli dobrze rozumiem – jeśli aktywowane w odpowiednim układzie, prowadzą do zaburzeń. Dlatego tak ważne na kursach biologiki jest scharakteryzowanie różnego rodzaju konstelacji, jak na przykład charakterystyki konstelacji rdzenia przedłużonego. Ta konstelacja jest o tyle ciekawa, że jest związana z tak poważnymi zaburzeniami jak „szaleństwo” (wiecie, taka średniowieczne, niezbyt precyzyjne określenie chorób umysłowych) czy moje ulubione – „odczuwanie przymusu”.

Okazuje się, że istnieje także konstelacja „stref własności płciowej”. Wydaje się, że jest to bardzo wszechstronna konstelacja. Choć nie wiem szczerze, o co dokładnie w tym chodzi, to według oferty kursu biologiki owe „strefy własności” łączą się z „zachowaniami paranoicznymi i maniakalno-depresyjnymi”. Pojawia się także coś o bilansie równowagi „w odniesieniu do cyklu menstruacyjnego” czy „przyczyn niepłodności”.

Omawia się też kastrację hormonalną i homoseksualizm oraz ciekawe przypadki… astmy krtani i oskrzeli. Tak za jednym zamachem; wiadomo, jak gej, to i z krtanią problemy.

Objawami zaburzenia takiej konstelacji to oczywiście nimfomania, hiperseksualność, ale także autyzm (!), anoreksja, bulimia czy… słyszenie głosów. Kobiety wydają się być szczególnym przedmiotem zainteresowania Roberto:

Możemy mieć też do czynienia z konfliktem kobiecym dotyczącym frustracji płciowej, związanej z przynależnością, określeniem tożsamości lub z tak zwanym konfliktem granicy gniazda. Te emocje dotyczą lewej półkuli i wywołują manie. W tym przypadku może obniżać się u kobiety poziom hormonów żeńskich.

Nie powinniśmy oczywiście bagatelizować tych problemów, bo mogą one nas kosztować życie:

Długotrwałe nierozwiązane konflikty mogą powodować poważne dysfunkcje organów i prowadzić nawet do śmierci.

Wracając jednak do sedna sprawy. W końcu jakaś metoda w szaleństwie Roberto jest, nieprawdaż? Przecież mózg osoby chorej psychicznie nie będzie identyczny z mózgiem osoby zdrowej. Zdawszy sobie z tego sprawę, odpowiedzmy sobie spokojnie na pytanie…

Czy można zdiagnozować chorobę psychiczną na podstawie skanu mózgu?

Nie.

Wprawdzie nauka wiąże duże nadzieje z wykorzystaniem obrazowania mózgu do diagnozy chorób umysłowych, jednak obecnie nie jest to możliwe. Diagnozy dokonuje się na podstawie wywiadu z pacjentem, obserwacji. Głównym kryterium są więc objawy, opisane w klasyfikacji zaburzeń psychicznych. Klasyfikacja wg Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychiatrycznego to obecnie DSM-V (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, edycja 5), ten od Światowej Organizacji Zdrowia (używany w Polsce) to ICD-10 (Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych, rewizja 10). Wprawdzie można (i trzeba) się kłócić, jak skuteczne są używane obecnie systemy, jednak na razie nie mamy lepszych alternatyw.

To prawda, że obserwuje się pewne różnice w strukturach mózgu osób z chorobami umysłowymi. Wracając do schizofrenii, notuje się na przykład ogólnie zmniejszoną gęstości substancji białej. Najnowsze badania starają się zlokalizować, w jakich rejonach mózgu można zaobserwować te zmiany (w porównaniu do grupy kontrolnej, czyli „zdrowych” mózgów). Jak widać na obrazku na dole, w niczym nie przypomina to pojedynczych „lezji”, które wymyślił sobie Barnai.

schizo vs patient
Mapa pokazująca różnice w gęstości tkanki na powierzchni mózgu (góra obrazka) lub substancji białej (dół obrazka) pomiędzy pacjentami ze schizofrenią (76 osób) i grupą kontrolną (57 osób). Zimne kolory oznaczają statystycznie istotne zmniejszenie gęstości tkanki mózgowej u pacjentów; ciepłe kolory oznaczają zwiększenie gęstości w porównaniu do grupy kontrolnej. Źródło: Colibazzi et al. (2013), PLOS ONE.

Pamiętać trzeba jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze, zmiany te są relatywnie trwałe i pojawiają się najprawdopodobniej w procesie rozwoju mózgu. Nie są to natychmiastowe zmiany wywołane stresującą sytuacją, jak twierdzi Barnai.

Po drugie, choć wiemy, że jakieś różnice w mózgach osób zdrowych i osób chorych na schizofrenię faktycznie istnieją, to jednak wiedza na ten temat nie jest wystarczająca, aby móc na tej podstawie diagnozować choroby psychiczne.

Jeśli jednak kiedykolwiek wykorzystamy skany mózgu do diagnozy chorób, na pewno nie będzie to polegać na wpatrywaniu się w skan. Jak czytamy na przykład w tym artykule opublikowanym w czasopiśmie PlosOne, osiągamy pewne sukcesy w tej dziedzinie. Autorzy artykułu nie wynaleźli jednak magicznego szkiełka powiększającego. Stworzyli za to algorytm, który jest w stanie „nauczyć się” prawdłowości w skanach mózgu pacjentów z różnymi chorobami psychicznymi i odróżnić je od skanów osób zdrowych.

Daleko jednak jeszcze do wykorzystania techniki w praktyce (pomimo optymistycznego nagłówka), jednak naukowcy pracują nad usprawnianiem algorytmu tak, aby mógł chociażby wziąć pod uwagę choroby współistntiejące czy wpływ leków. Obiecuję Wam jednak, że w żadnym z tego typu badań nie mamy do czynienia z wpatrywaniem się w skan mózgu i definitywną diagnozą na podstawie indywidualnego skanu pacjenta. Trik tkwi w złożonych algorytmach i stworzeniu obszernych baz danych.

Skany mózgu są za to doskonałym narzędziem pozwalającym zauważyć bardziej oczywiste zmiany w tkance – takie jak guzy mózgu chociażby (lub potworniaki). Może być tak, że uszkodzenie mózgu w wyniku wypadku, zauważalne na skanie, może wyjaśnić nagłą zmianę zachowania. Uszkodzenie płatów czołowych  na przykład może wywołać agresję. Nie są to jednak choroby psychiczne jako takie.

Wzorowy uczeń

Czy ludzie pokroju Roberto Barnai biorą się znikąd? Niezupełnie. Instytut Waleologii podkreśla dumnie, że Roberto

Jako pierwszy wprowadził Germańską Nową Medycynę na Węgry, pobierał nauki u jej twórcy doktora Ryke Geerda Hamera.

A, tak. Niektórym z czytelników „Germańska Nowa Medycyna” oraz nazwisko Hamer może coś mówić. Dla tych, którzy nie słyszeli/nie pamiętają, oto Ryke Hamer:

nowa medycyna germańska totalna biologia

Doktor Hamer (a właściwie nie doktor, bo licencję odebrano mu w latach 80-tych) uważa, że zachodnia medycyna to spisek żydowski, chemioterapia i morfina to narzędzia, którymi żydzi podporządkowują sobie społeczeństwo, a lekarze wszczepiają pacjentom specjalne chipy, które aktywowane z kosmosu zabijają pacjentów.

Hamer stał się sławny dzięki przypadkowi Olivii Pilhar, dziewczynki cierpiącej na złośliwy nowotwór nerki (nephroblastoma). Rodzice zwrócili się do Hamera do pomoc; Hamer nie zdiagnozował raka, lecz „konflikty”, w wyniku czego rodzice odmówili leczenia Olivii konwencjonalną medycyną. Rząd austriacki odebrał im prawa do opieki; rodzice w odpowiedzi uciekli z Austrii do Hiszpanii, aby tam „leczyć” Olivię pod okiem Hamera.

W tym czasie nowotwór rozrósł się; ważył cztery kilogramy i zajmował większość jamy brzusznej, naciskając na płuca. Po interwencji prezydenta Austrii rodzice zgodzili się w końcu wrócić do kraju, a lekarzom udało się odratować dziewczynkę pomimo niskich szans na przeżycie.

Innymi słowy, Barnai Roberto uczy się od najlepszych. Na razie o raku jednak nie wspomina, bo najwidoczniej autyzm jest dzisiaj znacznie dzisiaj modniejszy wśród szarlatanów.

biologika Ryke Geerd Hamer nowa medycyna germańska

Splagiatowana bzdura

Najśmieszniejsze w tej całej sytuacji jest jednak to, że Hamerowi kariera Roberto Barnai wcale się tak nie podoba. Wręcz przeciwnie – Hamer oskarża bowiem Roberto o…plagiat! Chodzi o pewien „Atlas organów” napisany przez Barnai, a oparty na „Nowej Medycynie Germańskiej” Hamera. W sieci znalazłem ten oto list podpisany przez Hamera.

hamer nowa medycyna germańska biologika barnai
Fragment listu; kliknij, aby zobaczyć pełną wersję.

Nie znam węgierskiego, jednak tekst wrzuciłem w tłumacz Google (Neurobigos sprytny taki…). Hamer rozwodzi się nad tym, jak to Barnai próbuje zniszczyć dzieło jego życia i zagraża się, że pozwie Roberto (jest też coś o Żydach i Rabbich z którymi bodaj Roberto współpracuje, ale i google się na tych fragmentach pogubiło i nie wiem dokładnie o co biega:). Barnai z kolei na swojej stronie odpowiada na ten „kolejny publiczny atak” ze strony Hamera, oczywiście wszystko bagatelizując.

Najbardziej podoba mi się ten zarzut Hamera:

To tak jakby pisarz napisał bestseller, a potem jakiś rabuś i pasożyt, także chcąc wydać bestseller, napisał taką samą powieść, zmieniając jedynie imiona postaci powieści.

…i ten genialny debunk Barnai:

Problem taki jednak, że (Atlas) to nauka przyrodnicza, a nie powieść. Nie kopiowałem powieści Hamera, ale zrobiłem podręcznik. Można zadać sobie pytanie, o jakie postaci chodzi – wątrobę, trzustkę? Lub zapalenie wątroby, zapalenie trzustki? :)

*(tłumaczyłem tak wiernie, jak tylko mogłem, jeśli ktoś zna węgierski – dajcie znać!)

Trudno się tutaj z Barnai nie zgodzić. Faktycznie, ciężko byłoby obarczać kogokolwiek o plagiat, gdyby dwie osoby napisały np. o funkcjonowaniu wątroby z perspektywy medycznej. Oba dzieła musiałyby przecież zawierać takie same informacje. Wygląda więc na to, że Hamer nieumyślnie przyznał się, że jego „medycyna” jest zmyślona niczym powieść. Barnai wiedząc o tym doskonale, chytrze przekręca logikę Hamera na swoją korzyść. Nie ma to jak dwaj szarlatani nawzajem się zwalczający. Jeden oszust skarży się, że inny oszust go oszukał. Głowa pęka.

A tak na marginesie, to już niedługo owy Atlas dostaniemy w swoje ręce, jak informuje nasz ulubiony Instytut:

Opracował kompendium wiedzy o przyczynach dolegliwości fizycznych i psychicznych: Atlas organów, który wkrótce ukaże się w polskiej wersji językowej.

Nie mogę doczekać się publikacji.

Epilog

Nie wiem, co smuci mnie bardziej – kolejny pseudonaukowy bełkot żerujący na ludzkiej niewiedzy, czy fakt, że Roberto Barnai uważa ludzi z chorobami psychicznymi za kompletnych idiotów. Sprowadzanie autyzmu i schizofrenii do „konfiktów emocjonalnych” nie tylko ignoruje skomplikowaną naturę tych chorób. Sugeruje także, że osoby na nie cierpiące same są sobie winne i w ogóle powinny ruszyć tyłek, zapłacić za terapię i rozwiązać konfikt, aby pozbyć się poważnej choroby psychicznej.

Witamy w kraju, Panie Barnai.

brain-40377_1280 roz2

 

P.S.  O Hamerze wspominała już kilka lat temu autorka bloga Będąc Młodym Fizykiem, a ostatnio także i Blog de Bart, gdzie znajdziecie więcej szczegółów o metodach (i ofiarach) Hamera.

P.S.2 Śledź Neurobigos na fejsbuku i nie przegap kolejnych artykułów!

P.S.3 A jakby się ktoś zastanawiał skąd ta rymowanka na początku wpisu, to pochodzi ona z tego klasycznego kursu handlowo-marketingowego. Nie mogę jednak z całą pewnością potwierdzić, czy Roberto rzeczywiście brał w nim udział…

 

 

 

Reklamy

30 uwag do wpisu “Biologika, szarlatani i skany mózgu.

 1. Heh, a niedawno była aferka na jakimś uniwersytecie, że nie chcieli dać wykładu kreacjonistom (czy debaty z nimi). Przecie to też są szarlatani.

 2. Nasz rodzimy książę Światopełk Świętopełk Zawadzki swoją psychologią głębinową leczy nawet z homoseksualizmu i masturbacji.

 3. A słyszałeś o tym, jak powstało pierwsze wydanie DSM? To całkiem ciekawa historia o tym, jak stworzyć coś z niczego. Sam natrafiłem na nią w książce pt. „Czy jesteś psychopatą? Fascynująca podróż po świecie obłędu” Jona Ronsona.

 4. W tekście komentarza jest kilka nieścisłości.
  1.Dr Hamer nie jest szarlatanem. Został pozbawiony prawa wykonywania zawodu ponieważ nie wycofał się ze swoich twierdzeń. Był w więzieniu, bo uważał i nadal twierdzi, że chemioterapia jest morderstwem. Jest prześladowany, chociaż udowodnił na 2000 przypadków, że jest w stanie zdiagnozować fazę ,,choroby” na podstawie tomografii mózgu. Jednego człowieka za poglądy ściga się po całej Europie? Dziwne, że akurat jemu się to przytrafia.
  2.Równie dziwne jest, że osoba zajmująca się neurologią, nie wie, że w mózgu są ośrodki sterowania błoną śluzową krtani i nabłonkiem płaskim przewodów żółciowych czy nabłonkiem krzywizny żołądka, rytmem bicia serca, czuciem itd. Zresztą w podręcznikach medycznych określone są ośrodki czuciowe i motoryczne w korze sensorycznej i motorycznej i ośrodki Hamera są dokładnie w tych miejscach zlokalizowane. W czym problem? Wystarczy kupić sobie książkę Hamera i wziąć atlas anatomiczny i uruchomić wyobraźnię. Mózg człowieka jest twardym dyskiem naszych przeżyć a tomografie zapisują miejsca aktywności mózgu w danym momencie.Choroby działają jak algorytmy (programy) i mają określony z góry przebieg. Dzięki Hamerowi wiadomo, jaki konflikt przeżył człowiek i dlaczego przeżywa tę a nie inną chorobę. Potrafi określić przyczynę choroby, czego nie potrafi żaden lekarz medycyny klasycznej.
  3.Dr Hamer uważa chemioterapię za zbrodnię. I słusznie. Jej 2,3% skuteczności nie mieści się nawet w granicach błędu statystycznego. Równie dobrze można zamiast podawania trucizny kazać ludziom skakać na główkę do wody. Na 100 osób znajdzie się 2, którym kontakt z wodą pomoże a ,,rak” ustąpi. http://www.icnr.com/articles/ischemotherapyeffective.html http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=15630849&dopt=Abstract Wyniki badań naukowych nie pozostawiają żadnych wątpliwości, jaką skuteczność ma ta ,,metoda leczenia”. 70% lekarzy w USA (badani byli ci, którzy zlecają ją swoim pacjentom), nigdy sami nie poddaliby się tej metodzie i nie przepisaliby jej nikomu ze swoich bliskich. Badanie robiono na oddziałach pulmonologicznych. Wyprodukowanie worka z chemią kosztuje kilkanaście dolarów, terapia w Polsce ponad 80 000 zł. Trzeba przyznać, że szwindel na wysysanie pieniędzy z systemów ochrony zdrowia na tę wątpliwą metodę leczenia o skuteczności 2% jest zabójczy nie tylko dla pacjentów, ale dla wszystkich płacących składki i ubezpieczenia zdrowotne. Nie dość, że eliminuje się jednostki słabsze, to jeszcze wszyscy objęci składkami się na te procedury zrzucają. To musiał wymyśleć ktoś sprytniejszy od Hitlera, Stalina, Busha i całej plejady ludobójców. Rodzicom, którzy nie chcą poddawać dzieci metodzie o skuteczności poniżej błędu statystycznego, zabiera się przymusowo dzieci. Kazus Pilhara czy ostatnio rodziny z UK, która wybrała inną metodę kliniczną w Szwajcarii.
  4.Naruszenie lobby chemicznego i farmaceutycznego jest powodem nienawiści wobec dr.Hamera i główną przyczyną braku woli, by sprawdzić, czy jest kłamcą czy ma rację. Każdy myślący człowiek pozwoliłby mu na otwartą kompromitację, jeśli nie potrafi udowodnić, że ma rację, albo uznać jego odkrycie, jeśli udowodni, że w każdym przypadku jego prawa natury działają. Nauka rozwija się dzięki stawianiu tez i ich udowodnieniu. Skazywanie tezy na wstępie i uznawanie za nieprawdziwą bez przeprowadzenia dowodu, świadczy o małym rozumku wątpiącego. Człowiek odważny nie ma wątpliwości, czy warto próbować. Zawsze warto zmierzyć się z przeciwnikiem, gdy uważa się, że jest istotą głupią. Strach to pierwszy krok do zniewolenia. Czy nie przyjemniej jest dać się wykazać komuś, kto błądzi? Zamiast wydawać pieniądze na wiezieni, listy gończe za Hamerem wystarczy zorganizować mu jedno spotkanie, jedną dysertację i po kłopocie!
  5.Historia Olivii Pilhar jest wyjątkowa, a to dlatego że ojciec, któremu dr Hamer uratował dziecko, jest teraz głównym krzewicielem tej wiedzy (jednym z wielu) w Niemczech https://www.germanische-heilkunde.at/index.php/startseite.html. Sprawa poddania dziecku chemioterapii jest jedynie dowodem na brak wyboru przez rodziców metody leczenia i oddania losu dziecka w ręce ekonomicznej machiny państwowej ,,służby zdrowia”. Sam Pilhar o tym pisze na swojej stronie i mówi o tym na swoich seminariach. http://www.germanische-heilkunde.at/files/website/downloads/Termine.pdf
  6.Zanim zacznie się atakować poglądy, trzeba je poznać. Argument, że coś jest głupie, bo ja uważam, że jest głupie, jest niepoważny. To,że na zajęciach z technik obrazowania nikt nie mówi o ogniskach Hamera, nie znaczy, że ich tam nie ma.
  7.Przytaczanie opisów z mediów głównego nurtu nie świadczy za dobrze o sile argumentacji autora tekstu. Interes ekonomiczny koncernów farmaceutycznych z przebiciem setek tysięcy dolarów na worku chemii czy garści trutki, dlatego biznes nie dopuści do pojawienia się na szerszym forum poglądów o morderczym procederze onkologii. Pomijam już kwestię szerszej znajomości wyników badań na temat skuteczności chemioterapii, bo jak widać badania są, ale mało kto je dopuszcza do swojej świadomości., Odszkodowania od firm i klinik, a nawet lekarzy, którzy np.mają obowiązek znać najnowsze dane na temat swojej specjalizacji, wynosiłyby biliony dolarów. Jest więc powód, żeby wiedzę na temat skuteczności leczenia ,,chemią” dobrze ukrywać.
  8.W Polsce wielu lekarzy zna gnm i mam nadzieję, że pomimo faktu, że znajomość tej wiedzy ograniczy zainteresowanie pacjentów usługami lekarzy niektórych specjalności, to wzniosą się ponad swój interes i zrozumieją, że lekarze byli, są i będą potrzebni. Dr Hamer zaleca podawanie leków, konieczne zabiegi chirurgiczne i terapie. Wyjaśniam, bo są krzewiciele nauk dr.Hamera, którzy twierdzą, że już zgłupiał do szczętu i zakazuje leczenia, bo pacjent da sobie radę sam.
  9.Dr. Hamera spiskowe teorie i spory o zawłaszczanie jego odkrycia jestem w stanie zrozumieć ( znając jeszcze inne konsekwencje jego odkrycia, nie tylko dla zdrowia i leczenia, ale dla rynku usług medycznych, przemysłu farmaceutycznego i szczepionkowego, dla rynku medycyny niekonwencjonalnej, systemu prawnego i karnego), również miałabym poczucie ogromnej niesprawiedliwości. Dr Hamerowi nie wolno publicznie zajmować się pacjentami, ale za różnym jego naśladowcom, którzy chemioterapii nie kwestionują, wolno prowadzić praktyki lekarskie i nikt ich nie wsadza za to do więzienia. Co do jego twierdzeń o stosowaniu jego metody w Izraelu nie mam zdania, chociaż nie uważam, że za twierdzenie, że ktoś tych metod używa, można go nazwać antysemitą. Chętnie posłuchałabym samego Hamera w tej kwestii z jakimś lekarzem z Izraela właśnie, bo potwierdzenie od rabina z Austrii dr Hamer ma. Dokumenty są na jego stronie.

  Mam nadzieję, że następnym razem tekst o 5 prawach natury będzie poprzedzony analizą krytyczną tekstów bądź odkryć Hamera. Literatura jest dostępna w jęz.niemieckim, hiszpański i angielskim. W przeciwnym razie trudno nawet dyskutować o podstawowych sprawach dotyczących różnic między medycyną klasyczną a Hamerowską. Z poważaniem

  1. Przepraszam, ale przestałem czytać na fragmencie „Był w więzieniu, bo uważał i nadal twierdzi, że chemioterapia jest morderstwem”. No dobra, może nie przestałem czytać, ale powinienem był.

   Jeśli zgadza się Pani z tym, że chemioterapia jest morderstwem, to nawet nie wiem, jak dalej poprowadzić dyskusję.

   Chciałbym zadać Pani pytanie kontrolne: czy szczepionki powodują autyzm?

   1. „Jeśli zgadza się Pani z tym, że chemioterapia jest morderstwem, to nawet nie wiem, jak dalej poprowadzić dyskusję.” No z Panem jeszcze trudniej, może chemioterapia jest lekarstwem ? Żarty Pan sobie stroi ? To chodzi o zdrowie ludzi, a nie o zyski farmacji.

   2. „Chciałbym zadać Pani pytanie kontrolne: czy szczepionki powodują autyzm?” W USA mamy falę autyzmy, podobnie jak falę szczepień. Dodatkowo u tych dzieci w mózgach wykrywa się bardzo dużo zanieczyszczeń pochodzących właśnie ze szczepionek.
    Szczepionki to gigantyczny koktajl toksyczny, 1 szczepionka potrafi przekroczyć normy aluminium do 50 razy, a wszczepia się do dziecki, gdzie od mięśnia poprzez krew trafia do mózgu. Super, to trzeba być inteligentem żeby coś takiego robić i nie potrafić powiązać faktów.
    W 2016 roku, włoscy naukowcy robili niezależne badania szczepionek, wykryli że w każdej powtarzam W KAŻDEJ, poza aluminium, rtęcią, polisorbatem 80 itd. są także inne, są inne które nie są w ulotkach.
    Także brawo brawo dla autora. Wiedzą potrafi się pochwalić.

  2. Czytając artykuł przypomniały mi sie czas ciemnoty i zacofania w których „uczeni” palili na stosach i bestialsko mordowali wszyskich, którzy próbowali myśleć. Za stwierdzenia „Ziemia krąży wokół słońca” stawałeś się wrogiem tępych ignorantów. Nawet Kopernik się ich bał, a przecież tego odkrycia dokonano tysiące lat przed nim. Młode dziwczyny katowano i w bestialski sposób mordowano tylko dlatego, że po swoich babkach przejęły wiedzę o leczeniu ziołami. Czerne koty zrzucano z wieży bo ….bo coś tam się tępe umysły nie potrafiły zrozumieć i zakceptować w ciasnym mózgu. Jeszcze w latach 50-tych podczas zakładania elektrycznych słupów byli tacy, którzy rzucali sie pod koła maszyn z przekonanie, że to niemożliwe aby było coś takiego jak „prąd, światło w domu”. Nie wspominając o obrazie telewizyjnym. Dzisiaj to jest oczywiste. Moze za kilka lat nauka dr Hamer będzie normą. Dla mnie wszystko jest proste i zrozumiałe, logiczne i zasadne. Ciesze się, że już nie pala na stosie, ale tylko hejtują. Pozdrowienia dla wszystkich światłych i otwartych umysłów, którzy patrząc na słońce przesuwające się po niebie zadaje sobie pytania jak to się dzieje i sprawdza a nie wiarzy w iluzję. To dzięki wam świat się rozwija. Mój czarny kot też na pewno się cieszy że myśliciela tacy jak Roberto i dr Hamer przekonali w końcu społeczeństwo iż nie jest demonem tylko zwiarzątkiem z naturalymi właściwościami futra.

 5. Autorze, nie konflikty emocjonalne, a biologiczne. Zanim zaczniesz besztać, powinieneś się zaznajomić z tematem perfekcyjnie. GNM nie ma na celu uzdrawiać, ale uświadamiać pacjenta o przyczynie i możliwych rozwiązaniach, bo to on odpowiedzialny jest za swoje zdrowie, nie GNM, ani jej terapeuci.

  1. ehm, no nie, twórca GNM twierdzi akurat, że uzdrawia z raka, więc nie wiem, skąd Twój argument?

   Nie rozumiem też sformułowania: bo to pacjent jest odpowiedzialny za swoje zdrowie. Sugerujesz, że siłą woli możemy pokonac raka i autyzm? Przepraszam, ale to śmieszne. To tak, jakby twierdzić, że odrąbana przez germańskiego oprawcę noga odrośnie, jeśli tylko będziemy tego chcieli.

   1. Nie twórca, tylko odkrywca tego, co zapomniane. On nie leczy, to pacjent jest odpowiedzialny za rozwiązywanie swoich konfliktów jeśli poda mu się możliwe rozwiązania na podstawie 5 PN.
    Nie siłą woli, lecz świadomością. Raka się nie pokonuje. Ech, widać całe życie byłeś zdrowy i nie miałeś szansy sprawdzić tego na sobie, dlatego masz prawo do swojej opinii.

   2. Czekaj – miałeś raka i sam się uleczyłeś? Wybacz, ale to, co mówisz, jest aroganckie. Masz przez to na myśli, że chorzy na raka mogą wyzdrowieć jeśli tylko będą tego mocno chcieć? Albo „wyjść” z autyzmu siłą świadomości?

   3. „Czekaj – miałeś raka i sam się uleczyłeś? Wybacz, ale to, co mówisz, jest aroganckie. Masz przez to na myśli, że chorzy na raka mogą wyzdrowieć jeśli tylko będą tego mocno chcieć? Albo „wyjść” z autyzmu siłą świadomości?” czy Pan czyta w ogóle ze zrozumieniem ?
    Czy Pan w ogóle czytał coś o GNM ?

    Jaką siłą woli ?! To zwykła manipulacja w tym momencie, to nie ma nic wspólnego z siłą woli, matko jedyna! Pan kompletnie nie rozumie GNM, a robi o tym artykuł.

 6. Coraz więcej ludzi wychodzi z chorób i zmienia codzienne życie dzięki temu, że wiedza taka, jak Biologika, czy Totalna Biologia staja się coraz bardziej dostępne. Dla wielu, fakt, iż leki są tylko biznesem, jest już oczywistością, a korzystanie z tej wiedzy jest codziennością. Autorowi bloga proponuję otwarcie się na to, że medycyna akademicka wie dużo o chorobach a prawie nic o zdrowiu, a to dlatego, że zdrowie ludzi jest, delikatnie mówiąc, niezbyt w interesie farmacji ;-) Świadomość jednak rośnie i to się zmienia.

  1. Wiesz, Biologika i Totalna Biologia też są biznesem. Z tą różnicą, że w konwencjonalnej medycynie te leki działają, a nie są tylko pastylką z cukrem.

   Jest jeszcze jedna różnica: na niektóre rzeczy leku po prostu nie ma, jak autyzm na przykład. Barnai kłamie twierdząc, że potrafi go leczyć – gra na emocjach i ludzkiej nadzieji. Uważam to za obrzydliwe.

   Proponuję Ci otwarcie się na wiedzę, a nie akceptowanie zarabiających na Tobie oszustów : )

   1. Do 35 roku życia byłem niesamowicie zastraszany oraz faszerowany lekami. Leki oraz cotygodniowe wizyty u lekarzy to był mój styl życia. Ach, szkoda gadać.
    Od 12 lat praktycznie nie stosuję żadnych leków a u lekarzy bywam raz na 2-3 lata. Miewam choroby oraz bóle i nie jedną wg. medycyny akademickiej „poważną” chorobę u mnie stwierdzono przez te ostatnie 12 lat. No i dalej żyję. Mniej wydaję kasy oraz na pewno jestem spokojny gdy łapię jakąś nawet bardzo „poważną” dolegliwość. No ale co mi zawsze pomagało. Nowa Germańska Medycyna, dr. medycyny John. Sarno i czasami choć mniej używam biologia-totalna oraz wiedza i samoświadomość tego co się zemną działo zanim zacząłem chorować. Te nauki dla mnie mają całkowity sens – ale trzeba je studiować oraz rozumieć. A materiału do nauki jest bardzo, bardzo, dużo. Panie Neuro Bigos – szkoda, że napisał Pan tego bloga używając tak wyrywkowej wiedzy. Ale czy nie uważa Pan, że jeżeli się za coś bierzemy – a szczególnie za coś co trafi do wielkiej masy zainteresowanych – to należało by szerzej poruszyć temat – a nie tylko wybrać z kolosalnej wiedzy tylko to co pasuje mi do danej koncepcji. Pozdrawiam i życzę zdrowia.

  2. „Wiesz, Biologika i Totalna Biologia też są biznesem. Z tą różnicą, że w konwencjonalnej medycynie te leki działają, a nie są tylko pastylką z cukrem” działają ? Sterydy działają ? No jakieś działanie mają, ale pytanie podstawowe, czy leczą ?
   A chemioterpia ? No działa, to widać po człowieku jaki jest zniszczony, ale czy leczy ?

  3. „Proponuję Ci otwarcie się na wiedzę, a nie akceptowanie zarabiających na Tobie oszustów : )” Nie wiem jak Jacek, ale ja skorzystałem i moja bliska mi rodzina z GNM za darmo.
   Za to lekarze i farmacja na wielu z nas wiele lat zarabiała grube pieniądze, obecnie od kilku lat zero leków, zero supli, zero wydawania pieniędzy w aptekach.

   1. Japrawie tak samo – powiedzmy o ponad 95% mniej leków niż jeszcze 12 lat temu. Niestety nie miałem takiego szczęścia jak Ty – bliska mi rodzina staje się bardzo agresywna gdy łapię jakąś dolegliwość i życie w harmonii wtedy jest trudne.

   2. Ja prawie tak samo jak Ty – no może w ponad 98% biorę mniej leków niż kiedyś.
    Niestety z rodziną nie mam takiego szczęścia jak Ty – gdy mnie łapie jakaś dolegliwość to moja dolegliwość u moich bliskich wzbudza agresję i zastraszanie mnie – co ze mną będzie jak nie pójdę do lekarza itp – tak naprawdę dla mnie ich reakcje są jedynym problemem gdy mi coś dolega.

 7. „Dostępne leki pomagają złagodzić objawy psychotyczne (np. halucynacje), jednak leku na schizofrenię nie ma – jest nieuleczalna.” No to jest dobre – jest nieuleczalna booo ? Przez kogo jest nieuleczalna ? To , że medycyna akademicka nie potrafi, nie znaczy że nie można tego wyleczyć.

 8. Powiem tak, przykład z germańskiej, wypadanie włosów, żone włosy wypadały, od dawna, słabe cienkie, co mycie, szczotkowanie dużo wypadało. Konflikt z matką. Po kilku latach konfliktu gdy zakończyła się sprawa, pogodzenie, z włosami problemu nie ma. Mija 3 miesiąc włosy w porządku, a to trwało latami.

 9. „Wprawdzie można (i trzeba) się kłócić, jak skuteczne są używane obecnie systemy, jednak na razie nie mamy lepszych alternatyw.” No tak, bo jak jest lepsza alternatywa to jest wyzywanie od szarlatanów.
  Jest wyzywanie, bo są metody leczenia praktycznie darmowe, nikt na tym nie zarobi a biznes padnie.

 10. „Doktor Hamer (a właściwie nie doktor, bo licencję odebrano mu w latach 80-tych) uważa, że zachodnia medycyna to spisek żydowski, chemioterapia i morfina to narzędzia, którymi żydzi podporządkowują sobie społeczeństwo” no a może nie jest tak ? Proszę zobaczyć na początek medycyny akademickiej, sam Rockefeller wszystko rozkręcił.
  Poza tym – czy to jest dobre czy nie można poznać po wynikach, PO WYNIKACH. Mamy coraz więcej chorych przewlekle, to „niewyleczalne” tamto „niewyleczalne”.
  Niech zaczną wyleczać ludzi, a nie wciskać kit, że nieuleczalne.

 11. Sprawa Olivia no to tragedia tego artykułu.
  Jak Ci rodzicie mieli rozwiązać konflikt, jak im grożono odebraniem praw dziecka ?
  Ale ją poleczyli NO SUPER. Chemioterapią na zdrowie! Guz to tylko efekt, że jest coś nie tak, to tak jakby mieć gorączkę i dać apap na zbicie i powiedzieć no wygraliśmy WOJNĘ z gorączką.

 12. Czemu nie opiszesz, jak sobie poradził z rakiem jądra i jak było to związane ze śmiercią jego syna ? To podajesz przykład Olivii gdzie na jej rodziców był MEGA nacisk.

 13. Ale z jednym się zgodzę z autorem, możliwe że ten cały Barnai to oszust.
  Są ruchy w polsce odnośnie GNM, które mi podpadają także, jest tam duże pole do popisu na 100% dla oszustów, dlatego napewno trzeba uważać.
  No ale zwyczajnie, trzeba wziąć książkę poczytać, poczytać artykuły w internecie, to wszystko jest ogromnie sensowne i logiczne. Nie można natomiast bzdur opowiadać, rozumiem że ma Pan coś wspólnego z neuro, jeśli jest pan lekarzem, a z GNM wyciągnął Pan, że to „leczenie siła umysłu” no to nic tylko krzyż na drogę. Tyle lat studiów na marne można powiedzieć, bo wykuwanie regułek na blachę tyle lat zero myślenia logicznego, to strata czasu, straszna strata czasu.

 14. chciałabm sie ustosunkować do stwierdzenia,ze dzieki genetyce wiemy duz owiecej o chorobach. Pytanie- czy słyszał pan o epigenetyce? naukowa dziedzina, skrzetnie skrywana przed tkimi jak pan. NA ekspresje genów oraz na ich zachamowanie mają wplyw czynniki obecne w życiu danego człowieka. Jest wiele badań na Medline. proszę poczyatć co ma wpływ na geny a wiec na chorob- dieta, ruch, emocje ( poprzez mediatory, hormony…)

 15. W dupie byłeś, gowno widziałeś.
  Zamiast robić z siebie idiotę i ignoranta może rozejrzyj się po badaniach z dziedziny psychosomatyki z ostatnich 30 lat to zobaczysz może jak robisz z siebie durnia tego typu wpisem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s