Przystawki – czyli 6 linków wartych kliknięcia.

Nowy wpis już wkrótce, ale póki co znów naszła mnie przerażająca myśl, że jednak na samym bigosie to się długo nie pociągnie. Dietę należy urozmaicać, dlatego polecam dzisiaj kilka tekstów z tego miesiąca, które mnie szczególnie zainteresowały. Smacznego!

***

Czy twój mózg jest naprawdę taki niezbędny? [ang] – Neurosceptic kochany pisze o pewnym biochemiku sugerującym, że neuronauka jest w tarapatach. Skoro ludzie mogą żyć normalnie bez większości mózgu (a wydaje się, że mogą), to być może nie jest on wcale taki niezbędny. Autor sugeruje, że taka pamieć chociażby, zamiast w fizycznie w mózgu, może znajdować się na przykład…poza ciałem. Neuroskeptic jest oczywiście sceptyczny i wytyka autorowi pewne nieścisłości.

forsdyke_brains

Ser z czekoladą, czyli w kuchni u patologów – a widzicie, ta jedzeniowa metafora jest dzisiaj szczególnie trafna. Paulina z bloga Patolodzy na Klatce przedstawia nam patologiczne przysmaki. W menu: torbiel czekoladowa, płuco z martwicą serowatą, śledziona lukrowana i inne frykasy.

Uwolnić marihuanen? – wielu użytkowników marihuany nie może wyjść z podziwu nad jej leczniczymi właściwościami. Gdy jednak przyjrzeć się sprawie krytycznie, okazuje się, że wcale tak różowo nie jest. Zewsząd czają się na nas przedwcześnie wyciągane wnioski, obiecanki-cacanki i kochana pseudonauka. Wyczerpująca notka z bloga Pochodne Kofeiny.

Serialini i GMO – podejście ente – w nowym odcinku telenoweli edukacyjnej pt. „Ale nie czepiajcie się mnie, ja mam rację!„, kontrowersyjny naukowiec publikuje nowe artykuł na temat GMO w czasopiśmie PlosONE i – jak zwykle – świat naukowy nie jest pod wrażeniem. Jak tak dalej pójdzie, zacznie mi się Serialiniego robić żal. Tak trochę.

Serialini GMO szczury kukurydza
Serialini publikuje nową pracę o GMO – wyobrażenie artysty.

Wieczne borowanie [ang] – historia Pana Williama, który stracił pamięć w chyba najgorszym możliwym dniu. Od dziesięciu lat Pan William niezmiennie budzi się rano przekonany, że jest marzec roku 2005 i ma dziś iść do dentysty na kanałowe. Niezwykły przypadek amnezji w pewien sposób podobny do słynnego przypadku pacjenta H.M., o którym przeczytacie w moim wcześniejszym artykule (dzięki dla Żółwika za cynk :)

Neurosztuka – galeria – Coś takiego jak „Neuroart” zdaje się istnieć. Kilka ciekawych przykładów pod linkiem, a tutaj mój ulubiony – mózgomotyl Stefan.

aa

To wszystko na dziś. Nie przegapcie następnego artykułu – dam Wam znać na fejsbuku, jak tylko się pojawi.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przystawki – czyli 6 linków wartych kliknięcia.

  1. Wielkie dzięki za link do artykułu o konopiach. Zabieram się za czytanie, bo sprawa zaczęła mnie poważnie interesować w związku z tą „aferą” w Centrum Zdrowia Dziecka. Może wreszcie się dowiem, kto ma rację :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s